Изложба под мотото „От традиция към новаторство“ е подредена в Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата (НИХЗИ) в Орешак. Експозицията е в рамките на Фестивала на съвременната българска керамика и представя керамични произведения на 39 български автори от цялата страна.
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“.
Аудиосериалът разказва историята на Ивана-Грей Петрова, която отчаяно се опитва да спаси живота на своето болно внуче, като осигури невъзможно скъпото, лечебно месо от „звездици“. Личната борба, чийто залог е животът на едно дете, се преплита с напрегнати сюжетни линии и поставя тежки морални избори пред героите.
„Безбряг“ се състои от десет епизода. Действието се развива през 23-и век, когато човечеството е преживяло природни катаклизми, войни. Установило се е в крехък мир, подобен на днешния, посочват от „Сторител“. Населението е намаляло, но храната и водата са ограничени и достъпът до тях е контролиран. А едно от най-скъпите неща на Земята е месо от извънземни, наречени &
Американският музикант и актьор Уили Нелсън, който е на 91 години, издаде нов албум - Last Leaf on the Tree, предаде Асошиейтед прес.
Това е вторият му студиен албум за тази година. Освен това е 76-ия му солов албум и 153-и в кариерата му.
Last Leaf on the Tree е първият албум на кънтри изпълнителя, продуциран изцяло от сина му Майка. Музикалната продукция съдържа песни от автори като Том Уейтс, Нийл Йънг и Нина Симон, нова версия на песента на Нелсън от 1962 г. The Ghost и парчето The Color of Sound, написано съвместно със сина му.
След седем десетилетия писане на песни Нелсън казва в интервю за Асошиейтед прес, че единственият начин да се определи дали една песен е добра, е когато тя бъде чута. „Познаваш я, когато я чуеш. Когато чуеш нещо и си кажеш: По дяволите, иска ми се аз да бях написал това, това е добра песен“.
За своя колега
Дни на корейската култура ще се проведат за поредна година на 3 и 4 септември в Бургас.
За тях съобщават организаторите от Посолството на република Корея в България и домакините им в морския град - Регионална библиотека “Пейо К. Яворов“ и Културен център “Морско казино“.
Събитието, което преминава през София, Пловдив, Созопол и Варна с различна програма, обикновено представя различни аспекти от корейската култура като танци, музика, храна, игри, спортове и образование.
В Бургас програмата на 3 септември ще започне със среща и разговор на тема образование в Република Корея и разяснение какво представлява Глобалната корейска стипендия (Global Korea Scholarship, GKS), която предоставя възможност на студенти от цял свят да следват в корейски висши учебни заведения.
В същия ден в библиотеката е предвидена и среща с Цветелина Бор
От утре в залата на експозиция „Нова история“ ще бъде експонирана изложбата „Ордени, медали, награди и отличия от фонда на Регионален исторически музей – Пазарджик“, съобщават от културната институция.
Акцент на изложбата са високи държавни отличия, с които са наградени граждани на Пазарджик и региона през годините в периода от Освобождението на България през 1878 г. до края на ХХ век, добавят още те.
Представени са ордени и възпоменателни медали по повод на годишнини от Априлската епопея от 1876 г., отличия за участие в Освободителната война от 1877–1878 година, медали по повод на Съединението на България и Сръбско-българската война от 1885–1886 година, възпоменателни медали за Независимостта на Царство България от 1908 година.
Периодът на войните е отбелязан с издаването на ордени и медали за храброст и военни з
Самостоятелна живописна изложба на художника Васил Василев представя варненската галерия „Папийон“. Тя е озаглавена „Вдъхновено“.
Вдъхновението е от картината „Изворът“ на френския представител на неокласицизма Енгър, каза Василев. Той е изобразил четири извора, като названията на картините са внимателно обмислени.
Според художника хората трябва задължително да се усмихват и затова той ги подтиква да го правят с имена, с които самият той се забавлява, като „Извор на една много дълга река“, „Дом до извор на голямо езеро“ (на който свети червен фенер), „Извор, който е у дома си или позира на художника“. Няма да убегне на зрителя, че изворът в тези творби се асоциира с жената.
Попитан има ли все още в наше време чисти извори, от които да пием, художникът каза, че най-големият извор
Организатор на мероприятието е екипът на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници. Фестивалът е ежегодно събитие, което се провежда от 2017 г. , като заменя традиционната Спиридонова изложба в залите на СБХ.
Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в Орешак е първото място извън София, в което фестивалът гостува.
„Приветстваме горещо идеята на организаторите от екипа на секция „Керамика“ към Съюза на българските художници, в лицето на д-р Елена Виденова, за това фестивалът да тръгне на своето турне из страната, защото така ни припомнят, че в днешно време имаме повече нужда да бъдем заедно в света на изкуствата“, каза Доротея Гюрджийска-Иванова, управител на НИХЗИ – Орешак.
Фестивалът за пръв път гостува в Орешак, но усещането ни е, че сякаш е у дома си. Това е така, защото Троян и регионът наистина са се превърнали в естествен дом на керамиката и керамичните изкуства, посочи тя.
„Разглеждайки изложбата, си даваме сметка за една естествена творческа тенденция, а именно, че пътят от традицията до новаторството в керамичното изкуство, определено, не е еднопосочен“, допълни Гюрджийска-Иванова.
Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.
Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними.
След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой
Уличният художник Банкси представи осмата си поредна творба в Лондон, съобщи Би Би Си. Произведението изобразява носорог, който се „качва“ върху стара кола „Нисан Микра“.
Графитът е нарисуван в Чарлтън, Югоизточен Лондон, и е потвърден от уличния художник в неговия Инстаграм профил.
Предишната творба на Банкси бе нарисувана на 11 август и изобразява пасаж пирани върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата „Сейнт Пол“ в центъра на града. Това е седмото произведение от поредицата на животинска тематика в столицата.
Първото животно от серията се появи миналата седмица и изобразява коза на стена на сграда в близост до моста Кю в Ричмънд, югозападната част на Лондон. На следващия ден бяха нарисувани два слона, които допират хоботите си, на къща в Челси. В сряда бяха представени три
Лондон се превърна в Изумрудения град за европейската премиера на филма „Злосторница“, която се състоя в понеделник, 18 ноември, съобщи Би Би Си.
Ариана Гранде, Синтия Ериво и Джеф Голдблум бяха сред актьорите, които въпреки дъждовното време, излязоха на „зеления“ килим.
Филмът е адаптация на мюзикъла, който разказва историята на злата вещица от Запада от „Вълшебникът от Оз“.
Подобно на премиерата на „Барби“ миналата година, актьорският състав бе облечен в цветове, сходни с тези на героите им във филма. Така Ариана Гранде се отказа от розовото и мина по килима в пастелно жълта рокля.
Филмът е заснет във Великобритания, а актьорите от „Злосторница“ казаха пред Би Би Си, че са развълнувани да бъдат в столицата за премиерата.
Синтия Ериво, която играе зелената вещица Елфаба, каза, че &bdqu
Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година.
Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков.
Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.
Той каза, че се надява
На 28 октомври от 19.00 часа на сцената на Народния театър „Иван Вазов” Старозагорската опера ще представи за първи път в София своята забележителна постановка на операта „Евгений Онегин” от П. И. Чайковски. Гостуването е част от богатата юбилейна програма на театъра, посветена на неговата респектираща 100 годишнина, съобщават от операта.
Още с появата си на старозагорска цена през ноември миналата година, спектакълът на операта „Евгений Онегин”, с чиято премиера бе открито 53-то издание на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство, предизвика възторга на оперните почитатели. Препълненият салон на Старозагорската опера в две поредни вечери и вълна от суперлативи определиха триумфа и възходящия път на една постановка, в която нейните създатели и блестящи изпълнители вложиха целия си творчески плам и талант. Операта &bdquo
След оценка на представените творби от компетентно жури, са връчени две награди – за млад и за утвърден автор. Отличието за млад автор получава Валентин Панайотов за „Общност“, а за утвърден – троянецът Георги Миленов за серията „Конници“. Средствата за паричните награди в двете категории са осигурени от Община Троян.
Авторските керамични произведения, представени в рамките на фестивала, ще могат да бъдат разгледани в зала „Портата“ на НИХЗИ до 9 декември.
От изложбата ще бъде издаден каталог, който ще бъде предоставен на библиотеките в страната.